Finalcut Dersleri
Mart 03 2021, 08:47:28 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Finalcutdersleri.com yenileniyor...

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Macintosh Tabanlı Kurgu Sisteminde nelere dikkat edilmeli?  (Okunma Sayısı 6797 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CoaCH
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Temmuz 05 2007, 06:17:53 »

merhaba arkadaşlar. Aldırdığım kurgu sisteminde değişikliklere gidicem. Tecrübesi olan bu tarzda bi kurgu sistemi kullanan arkadaşlardan tavsiye istiyorum. İlk önce monitör için 30" cinema display tek monitör kullanmayı düşünüyorum uygunmudur? Yüksek hızda veri iletimine sahip olan harici hardisk sistemi mi kullansam yoksa internal hardisk mi? haricilerin fiyatı baya yüksek çünkü. Ayrıca mac in grafik için olan ramlari olduğu söylendi. Bu ramler Final Cut kurguda performans sorunu yaşatıyormuş. böyle bi durum söz konusumu? eğer söz konusuysa nasıl bi seçim yapmalıyım? ve kurgu için ne kadar ram yeterli gelir? alımda değişiklik olduğu için hızlı bir şekilde cevaplarsanız çok sevinicem. Şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Temmuz 05 2007, 06:25:01 Gönderen: CoaCH » Kayıtlı

Mac Pro QCx3.2 GHz
8 GB RAM
Nvidia QuadroFX5600 1,5 GB
3TB Axus External Storage
30" Cinema Display
AJA Kona LHe
cinedev
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #1 : Temmuz 05 2007, 07:36:31 »

Merhaba,
Bence 30 inch monitör yerine 2 tane 23 inch monitör daha kullanışlı gelebilir. Bu tamamen kişisel bir seçim aslında. Kesin bir kural koyabilmek mümkün değil.
SATA kart ve buna uygun bir harici hard disk sistemi almanız bence daha verimli olur. Ancak eğer HD çalışmıyorsanız Mac Pro'nun içine 4 tane 750 GB'lık HD taktırabilirsiniz ve bu bayağı süre işinizi görecektir. Ya da bir 400 GB'lık HD (Sistem HD'si olacak olan ve 3 tane 750lik)
Ram konusunda öyle çok grafik Ram falan diyenlere takılma. Ram ramdir. Önemli olan hepsinin aynı güce, hıza sahip olmasıdır. 4 tane 1 GB'lık Ram işini görecektir. Eğer varsa paranız daha fazla taktırmanızda bir sakınca yok. FCP 5, 2,5 GB Ram kullanır. FCP 6'da bu arttırıldı mı bilmiyorum. Ama Motion ne varsa sonuna kadar hepsini kullanır. O yüzden aynı anda birkaç program açıkken çalışacağınızı düşünerek 4 GB altında Ram almayın.
CoaCH
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #2 : Temmuz 05 2007, 14:17:09 »

ben tek ve araya parça girmeden uzun bir timeline kullanma taraftarıyım. şu anda kullandığım sistemde 2 adet 21" lcd kullanıyorum. ancak timeline ı uzattığımda aradaki boşluk rahatsız edici oluyor. bi tarafa timeline diğer tarafa kaynak ve geçiş efekleri vs. yerleştirmekte hoşuma gitmiyor. 30" o yüzden tercihim. HDD işine gelince DVCPROHD formatında HD kurgu yapmak için de kullanıcaz. Yaptığım testlerde dahili hardisklerin hızı HD kurgu için bi noktadan sonra yeterli frame sayısına ulaşmayı engelliyor data rate den dolayı. Bu yüzden harici hardisk seçimi yaptım. Ram konusunda ise 16GB olucak büyük ihtimalle. ama çok yükselirse fiyat 8GB'a düşürmeyi düşünüyorum.

Mac Pro QCx3.2 GHz
8 GB RAM
Nvidia QuadroFX5600 1,5 GB
3TB Axus External Storage
30" Cinema Display
AJA Kona LHe
oguzk
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #3 : Temmuz 05 2007, 15:20:23 »

muhtesem bir sistem almissiniz, 23'' display ve 5 gb ram'den yukarisi beni asar Smiley
fazla dusunmeye gerek yok bence, tek eksiginiz bir hd broadcast cikis monitoru gibi gorunuyor. onu da alinca cok uzun bir sure kurgu konusunda hic bir seye ihtiyac duymazsiniz bence.
hayirli olsun
cinedev
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #4 : Temmuz 05 2007, 23:17:44 »

Dediğim gibi monitör tamamemn kişisel bir tercih. Ben yıllardır çift monitöre o kadar alıştım ki hayatta tek monitörler çalışmam, 30 inch de olsa 50 inch de olsa. Ben bir monitörü sadece timeline için kullanıyorum. Bana gayet yeterli geliyor. Timelineı iki monitöre yayarak kullanmak bana pek mantıklı ve işlevli gelmedi açıkçası. Velocity sistemlerinde de böyle bir kullanım görmüştüm ve hiç hoşuma gitmemişti.
frameframe
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 11 2009, 12:43:27 »

tek 30 inch monitör kullanmak kişisel bir tercih olabilir ama ilerki dönemlerde aynı anda bir kaç programı açıp bir kaç pencerede çlışmaya kaltığınızda her defasında final cut'ı arka plana atıp diğerleriyle çalışmanız gerecek ama çift monitör olduğunda aç açabildiğin kadar pencere ve timline konusuna gelince de araya monitörün dış kasasının gelmemesin istiyorsunuz o zaman bir monitörü sadece timeline ve effectlere ayırıp diğer tarafıda sequence pencerei oalrak çalıştırabilirsiniz. birde FCP'de ne kadar RAM o kadar RENDER diye cevap verebilrim. tabii buna işlemcinin de katkısının büyük oldugu göz ardı edilemez. dahili ve harici disklere gelince HD çalışacağım demişsiniz biz XDCAM kullanıyrouz ve programları HD çekiyrouz. şu ana kadar quad ve üzeri makinalarda bir sorunla karşılaşmadık. yani veri hızı bir hayli yeterli önemli olan içine takacağınız disk. seagete 32mb cache 7200 rpm diskler tavsiye edebilirim. makinaya takarsın 3 tane 1TB disk ucar gider. ayrıca FCP'nin kendi sayfasında yazdığı şekilde diskleri de formatlarsanız sorun yaşamazsınız.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.044 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 1q)