Finalcut Dersleri
Ocak 27 2021, 04:29:39 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Finalcutdersleri.com yenileniyor...

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Altyazılı DVD Nasıl Yapılır?  (Okunma Sayısı 8794 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
metecam
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mete DEM?R

Üyelik Bilgileri Site
« : Mart 01 2007, 01:44:13 »

Herkese Merhaba;
Farklı dillerde altyazılı bir dvd nasıl yapılabilir. FCP de her dil için farklı bir çıkış alarakmı yoksa sadece altyazıyı bir programda hazırlayıp DVDSP da bir yöntemle birleştirmeklemi? Bu konuda yarıdm bekliyorum
Herkese Teşekkürler....
« Son Düzenleme: Mart 01 2007, 02:03:13 Gönderen: cinedev » Kayıtlı

Mete DEM?R
cinedev
Site Yöneticisi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #1 : Mart 01 2007, 02:11:26 »

Bu konuda birkaç yaklaşım mümkün. Ancak alt yazılı ya da farklı dillerde seslendirmeli dvdler hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, farklı dillerdeki filmlerin sürelerinin aynı olup olmadığı. Kurmaca bir filmse söz konusu olan zaten süre aynı kalacaktır her dilde ve bu bize sorun çıkarmayacaktır. Ancak özellikle tanıtım filmlerinde, farklı dil seçenekleri istendiğinde kurguyu da dilin özelliğine göre uzatmak ya da kısaltmak gerekebilir. Bu durumda her dil için farklı çıkış almak ve DVD Sp'da her birinin kendi ses ve alt yazısını farklı kanala koymakla sorun çözülür. Ancak bu durumda da eğer filmin süresi uzunsa DVD'de yer sorunu yaşanacaktır. Tek bir filmimiz ve farkı dillerde seslendirmemiz ve/veya alt yazılarımız olduğunda filmimizi tek bir kanala yerleştirdikten sonra istediğimiz kadar ses ve alt yazıyı da altındaki uygun kanallara yerleştirebiliriz. Filmi oynattığımızda alt yazı ve ses değiştirme butonlarıyla istediğimiz dile geçebiliriz. Tabii Menü üzerinden Story oluşturarak hangi dili seçersek otomatik olarak o dilin seçili hale gemesini de ayarlamamız lazım. Bu konularla ilgili eğitim filmlerini önümüzdeki günlerde hazırlayacağım.
metecam
Site Üyesi
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mete DEM?R

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #2 : Mart 01 2007, 06:05:36 »

Teşekkürler;
merakla bekliyoruz...

Mete DEM?R
oguzk
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #3 : Mayıs 07 2007, 13:06:01 »

altyazili dvd konusunu ben de merak ediyorum.
ders ne zaman gelir acep  Undecided
sonyman
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 19 2008, 10:01:42 »

altyazı için şöyle bir secenek daha mevcut sanırım dvd architech die bi program vardı sonynin o bunu destekliyordu sanırım dvd studio da destekler.filmi hazırladıktan sonra bir altyazı editör programda srt,sub vs.. dormatlarda filmin altyazısını dışardan import edilebiliyordu.özellikle filmler için çok işe yarıyordu ben bu yöntemle tr altyazısız orjinal filme tr altyazı seceneği eklemiştim.mac için gzel subtitle programları varsa işini kolaylaştırabilir bu yöntem.ayrıca tek bir video olacağı için dvd de kapasite sorunuda yaşamazsın
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.044 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 1q)